ilahi sözünü paylaş

Arkadaşların arasında bunu ilk beğenen sen ol!

Yunus Can – Bir Yol

Yunus Can Bir Yol İlahi Sözü

Sonu olan ama bilinmeyen ve sonunda sonsuz bir yolun başladığı bir yol. İçinde insanlar var hepsi gidiyorlar. Bazıları tüm temiz ve mübarek halleri ile düzgün ilerliyorlar. Rahman’ın istediği gibi,

Bazıları ise ters istikamette geri geri gidiyorlar ve tüm insanların hiç birinin inkâr edemedi bir buluşma noktası var yarın olmayan vuslat gecesi. Yarını olmayan vuslat gecesi.

Önceden gönderdiğin iyi ya da kötü amellerinle buluşma gecesi ölüm.

Ehl-i iyalinin çocuklarının evlatlarının yakınlarının hanımının ağlamaları sızlamaları ahu eninleri senin için faydasız. Seni götürürler omuzlar üstünde giderken insanlara seslenirsin beni nereye götürüyorsunuz beni tanımıyor musunuz hani beni çok seviyordunuz hani dostum olduğunuzu iddia ediyordunuz. Sonra kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe ya Cehennem çukurlarından bir çukur. Sonrası Nebilerin Peygamberlerin dahi nefis nefsi dediği bir mekân. İnsanlar orada perişan olmuşlar. Peygamberler dahi Allahın en yüce yarattığı o mükemmel insanlar dahi nefsi nefis diyorlar ümmetlerini unutmuşlar kendilerini düşünüyorlar ve orası herkesin perişan olduğu müthiş derecede terlediği bir yer terler kiminin dizine kiminin göbeğine kiminin boğazına kiminin belki defaatle boyuna aşacak şekilde yükselmiş. İnsanlara terlere boğulmuşlar feryat ediyorlar. İşte orası mahşer.

Galiba hesap başlıyor amel defterleri dağıtılıyor. İnsanlar bir köprünün başındalar altında Cehennem var. Defterini sol elinden alanlar teker teker kıldan ince kılınçtan keskin olan o köprüden aşağı düşüyorlar sonrası malum. Bazıları göz açıp kapayıncaya kadar bazıları şimşek gibi bazıları rüzgâr gibi bazıları at üstünde koşar gibi bazıları insan gibi koşar gibi bazıları yürüyerek bazıları sürünerek geçiyorlar. Herkes günahı nisbetinde aşağıdan ateşlerin alevlerin kendisini yalamasıyla oradan geçiyorlar orası Sırat. İşte sonu olan görünmeyen ve sonunda sonsuz bir yolun başladığı bazıları için ebeden azabın bazıları için ebeden mükâfatın ve sonsuz nimetlerin başladığı bir yol. Allah c.c. Hz.leri bu ömür yolunu hayırla itmam edenlerden eylesin cümlemizi. Allahın rahmet ve bereketi mağfiret ve hidayeti tehlikelerden selamete çıkaracağı hali üzerinize olsun.